Epoksi M2 Fiyatlarında Uygun Fiyat Garantili Epoksi Zemin Kaplama Özer Epoksi

Epoksi ile Beton Çatlak Onarımı

Epoksi ile Beton Çatlak Onarımı

Epoksi ile Beton Çatlak Onarımı

Beton çatlakları, çatlağın genişliğine, uzunluğuna ve / veya derinliğine bağlı olarak epoksi enjeksiyonu gibi farklı teknikler ve yöntemler kullanılarak onarılır. Beton çatlaklarının çoğu büzülme, ısı, yanlış eklem yerleşimleri, aşırı stres ve yükleme koşulları ve dış faktörlerin neden olduğu hareketlerle ilgilidir. Bu onarımların bazıları doğrudan çatlağa uygulanan epoksi enjeksiyonları kullanılarak tamamlanır . Prosedür farklıdır ve çatlak yerine ve beton çatlaklarının yatay veya dikey olmasına bağlı olarak değişir.

Bazı çatlaklar ek adımlar gerektirebilir, ancak bu makale epoksi kullanılarak tamir edilen beton çatlaklarına odaklanacaktır.

Çatlaklara epoksi enjekte edilmesi için önerilen süreç değişebilir, ancak burada beton çatlaklarını onarırken izlenecek bazı genel öneriler bulunmaktadır .

Önerilen Uygulamalar

Çatlaklar beton bir yüzeyden geçtiğinde ve beton elemanın her iki ucundan görünürlük olduğunda, epoksi her iki uçtan enjekte edilebilir. Bazen uygulama, epoksiyi daha akıcı hale getirmeyi veya epoksiyi betona enjekte etmek için başka bir yöntem kullanmayı gerektirebilir. Yapıcı ayrıca epoksiyi normalden daha yakından enjekte etmek isteyebilir, böylece beton çatlağının en derin kısmına girer. Epoksi onarımının kullanılıp kullanılmayacağına karar vermeden önce, çatlağın nedeninin çözüldüğünü ve başka bir harekete izin verilmediğini doğrulamanız gerekir.Beton hala ek harekete maruz kaldığında, epoksi enjeksiyon işlemi önerilmez.

Bu işlemin önerilmediği bazı durumlar vardır. Yapısal çatlaklar veya yeterince geniş çatlaklar bu yöntem kullanılarak tamir edilmemelidir, bunun yerine mühendisinize danışın ve biraz yontma ve yıkımın gerekli olup olmadığını belirleyin. Çatlakta su olduğunda ve kurutulamadığında, su itici bir epoksi ürünü kullandığınızdan emin olun. Aşınmış çelikten kaynaklanan beton çatlakları, çelik çürümeye devam edeceği ve yeni çatlaklar ortaya çıkacağı için epoksi kullanılarak onarılma malıdır. Beton tamir takımları, 1/4 inç genişliğe kadar çatlaklar ile kullanılabilir.

Beton Yüzey Hazırlama

Çatlakların her iki tarafına yarım inç kadar uzanan çatlak alanını temizleyerek başlamalısınız. Bu, mevcut beton çatlağına uygun bir yapışmayı sağlamak için gereklidir. Alanı temizlemek için tel fırçaların kullanılması veya alanı temizlemek için yüksek basınçlı su jeti kullanılması, ancak işleme başlamadan önce kurumasına izin verilmesi önerilir. Zaman kısıtlamaları altındaysanız, çatlakta ki nemi ve suyu daha hızlı gidermek için hava kurutucular kullanılabilir. Mekanik araçlar önerilmez, çünkü çatlağa ilave döküntüler düşebilir.
İdeal çatlak onarım işlemi, çatlak artık fark edilinceye kadar çatlağı “V” şeklinde genişletmeyi gerektirebilir. “V” şeklindeki çatlaklar da daha dayanıklı bir son kat üretecektir.

Bağlantı Noktalarını Takma

Epoksi, delme ihtiyacını ortadan kaldıran, minimum iki bağlantı noktası kullanılarak enjekte edilir. Bağlantı noktaları, epoksinin doğru yerlere enjekte edilmesini sağlayacak şekilde aralıklı yerleştirilmelidir. Bağlantı noktaları için önerilen boşluk, beton çatlak boyunca sekiz inçtir. Bağlantı noktaları kurulduktan sonra, çatlağın üstünü kapatmanız gerekir. Yaklaşık 30 dakika içinde kuruyacak olan çatlak uzunluğu boyunca bir epoksi macunu (bir macun bıçağı kullanılarak uygulanabilir) kullanarak beton çatlağını örtün. Bu macunun basınç enjeksiyon işlemi sırasında tutulması gerekir. Beton sıcaklığı değiştiğinde, epoksi macununun beton çatlağına yapışmasını ve yapışmasını etkileyebilir.

Epoksi Çatlağı Enjekte Etme

En alt porta enjekte ederek başlayın ve epoksi bir sonraki porttan çıkana kadar veya epoksi artık akmayana kadar uygulamaya devam edin. Yatay çatlaklarda, epoksiyi enjekte etmek için çatlağın en geniş noktasından başlayın. İkinci portu kapatmak isteyebilirsiniz çünkü bu, epoksinin beton yüzeyin altına yerleştirilmesine yardımcı olabilir. Başka epoksi akmayana kadar işlemi tekrarlayın ve ardından kartuşu çıkarın. Bir sonraki açık porta veya bundan epoksi çıkan bir limana gidin ve daha fazla epoksi enjekte edin. Epoksi sertleştirilmiş ise, bir bağlantı noktasını ileriye hareket ettirin ve işlemi tekrarlayın. Sabit basınç uygulamak önemlidir, böylece epoksi, yüzey altında boşluk bırakmadan yeterli şekilde akabilir. Enjeksiyon işlemi tamamlandıktan sonra, portları ve üst contayı çatlaktan çıkarın.

Çatlak Tamir İpuçları

İşlem sırasında, düzgün bir beton enjeksiyon onarım işlemini tamamlamak için dikkat etmeniz gereken bazı sorunlar görebilirsiniz. Bunlar en yaygın sorunlardan bazıları:

Düşük basınçlı enjeksiyon ayarıyla başlayın ve gerektiğinde basıncı artırın.
Daha büyük çatlaklar daha fazla epoksi enjeksiyon basıncı gerektirir.
Geniş çatlakları doldururken, epoksinin beton çatlağını doldurduğundan emin olarak, çok değil, biraz bekleyin.
Üst contayı bir keski veya kazıyıcı kullanarak çıkarın. Epoksi macunu çıkarmak için bir ısı tabancası da kullanabilirsiniz.
Epoksi geri akışına dikkat edin, çünkü epoksi akışını bloke eden enkaz sonucu olabilir veya belki de çatlak sürekli değildir.
Üst contada sızıntı varsa, küçük sızıntı alanını mühürlemek için bir mum boya kullanın. Bu sadece küçük bir sızıntı alanı olduğunda önerilir.
Beton çatlağının kapatıldığından emin olmak için portları en az 48 saat koruyun .
Çatlak çok geniş olduğunda, enjeksiyon yöntemi çalışmayabilir. Devam etmeden önce, çatlağın yönetilebilir olduğunu ve çatlak kitini kullanarak sabitlenebildiğini doğrulayın.
Dar çatlaklarda beton çatlağın kenarına çatlağın kenarından en az 1/8 “kadar bir kalafat uygulayın. Bu, epoksiyi atıkları en aza indirgemek için kullanılabilecek bir alan oluşturur.

Eposki, epoksi zemin,epoksi fiyatları, epoksi  zemin kaplama hakkında daha fazla bilgi için, 0 (532) 455 89 84 numaralı telefondan bizi arayın sosyal medyadan ulaşın veya info@ozerepoksi.com – info@ozerepoksi.com.tr adreslerine mail gönderin.

Call Now Button